مقالات

توضیحاتی در مورد ثبت برند تجاری

توضیحاتی در مورد ثبت برند تجاری

با گسترده شدن محصولات و متنوع شدن خدمات در تمامی کشورها ، متمایز نمودن این محصولات ، کالا ها و خدمات و شناساندن آن توسط شرکت تولید کننده از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. برند تجاری نه تنها به تمایز محصولات و خدمات شما بلکه در مورد بازاریابی وتبلیغات نیز به شما کمک می نماید.

اما چگونگی به وجود آمدن این برند تجاری و نحوه ی مالکیت آن و یا اینکه علامت یا نشان تجاری در چه صورتی قابل ثبت       می باشند و چگونگی اقدامات ثبت سوالاتی است که ذهن بسیاری از تجار را مشغول خود نموده است.

در این مقاله توضیحاتی در مورد شناخت بهتر برند تجاری و مراحل تولید تا ثبت آن داده می شود .

برند تجاری چیست؟

برند تجاری یک محصول در واقع علامت مشخصی است که تولیدات ، کالاها و خدمات مخصوص یک شخص حقیقی و یا حقوقی با آن شناخته می شوند همین امر باعث تمایز کالاها و خدمات این شخص از سایر اشخاص و بخصوص هم صنفی های او می شود.در زمان باستان نیز صنعت گران پس از ساخت کالاهای خود امضاء یا علامتی را بر روی آن اثر هنری و کاربردی خود ثبت می کردند تا دیگران با دیدن این علامت سازنده آن را شناسایی نمایند . این علامت ها در طول زمان تغییرات زیادی داشته اند تا به شکل امروزی درآمده اند. این روزها برای حفاظت از برند تجاری آن را در سامانه های کشوری و جهانی به ثبت می رسانند. برند تجاری به مصرف کننده در انتخاب کالاها و خدماتی که مد نظر دارد کمک می نماید.

 

هدف از ثبت برند تجاری چیست ؟

برند تجاری برای صاحب برند یک حقوق انحصاری شناخته می شود و می تواند با اجاره دادن آن به دیگران در ازاء اجاره مبلغی را دریافت نماید. مدت استفاده از برند تجاری ثبت شده و محافظت از آن در همه کشورها متفاوت می باشد که این مدت در ایران از زمان تسلیم اظهارنامه ۱۰ سال تعیین شده است. ثبت برند تجاری همچنین باعث می شود تلاش رقبای غیر منصف و متقلبان ناکام مانده و نتوانند محصولات و خدمات نا مرغوب خود را با استفاده غیر قانونی از علامت تجاری سایر رقبای خوش نام خود به فروش رسانده و باعث بد نامی آنها شوند . همچنین علامت تجاری به شرکت ها را انگیزه می دهد که برای بهبود بخشیدن و حفظ کیفیت کالاهای خود تلاش و سرمایه گذاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *