مقالات

ثبت شرکت های بازرگانی

ثبت شرکت های بازرگانی

زمانی که یک شرکت با موضوع بازرگانی اقدام به ثبت در زمینه انجام خرید ، فروش ، واردات ، صادرات ، توضیع و این نوع امور می نماید ، شرکت بازرگانی نامیده می شود. این شرکت ها می توانند به صورت شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص ثبت گردند.

ثبت شرکت بازرگانی به حد اقل سرمایه یک میلیون ریال معادل صد هزار تومان احتیاج دارد و این میزان در انواع مختلف شرکت تفاوتی ندارد اما در تامین آن برای شرکت سهامی خاص باید ۳۵% سرمایه در بدو تاسیس سپرده گردد و مابقی طی مدتی تایید شده پرداخت شود و در شرکت با مسئولیت محدود ، موسسان الزام به پرداخت ۳۵% سرمایه را ندارند و می توانند در مدت مشخص سرمایه را تامین نمایند.

در شرکت سهامی خاص تعداد اعضا باید حداقل ۳ نفر باشد و ۲ نفر نیز به عنوان بازرس انتخاب میگردند. و در ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود حداقل ۲ شریک لازم است. با توجه به قانون ذکر نشده است اعضاء چه در شرکت با مسئولیت محدود  و چه در شرکت سهامی خاص دارای مدرک تحصیلی مرتبط با امور بازرگانی داشته باشند، اما با تخصصی تر شدن این حوزه در چند سال اخیر ، بهتر است حداقل یکی از اعضاء دارای مدرک تحصیلی مرتبط با امور بازرگانی باشد. با توجه به قانون مدیر عامل نباید کمتر از ۲۳ سال سن داشته باشد و باید حداقل مدرک تحصیلی دیپلم را دارا باشد.

اما برای شروع فعالیت های بازرگانی تنها ثبت شرکت کافی نیست این تنها اولین قدم برای شروع فعالیت های بازرگانی برای شخصیت های حقوقی می باشد . با توجه به قوانین و آیین نامه ها  پس از ثبت شرکت بازرگانی  باید کارت بازرگانی اخذ شود و مدارک لازم به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود . مدارک لازم برای دریافت کارت بازرگانی گواهی عدم سوء پیشینه ، گواهی افتتاح حساب از بانک، مفاصا حساب مالیاتی و گواهی امضاء مدیر عامل می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *