مقالات

توضیحاتی در مورد ثبت برند (قسمت سوم)

توضیحاتی در مورد ثبت برند

 

با اینکه اهمیت استفاده از علامت تجاری برای تمایز محصولات و خدمات برای بسیاری  محرز گردیده است ولی در این میان هستند افرادی که لزوم ثبت برند را درک نکرده اند .

با ثبت برند تجاری شما نسبت به این علامت حق انحصاری پیدا می کنید . این حق انحصاری به شما این امکان را می دهد در صورتیکه شخصی اقدام به تولید کالاهای یکسان و یا مشابه با محصولات شما با استفاده از برند شما و یا به شکل گمراه کننده ای مشابه علامت شما کرد از آن شکایت کرده و جلوی او را گرفته و مطالبه خسارت نمایید.

اگر برند تجاری ثبت نشود شرکت های رقیب که اکثراً کالاهای نا مرغوب و بی کیفیت و تقلبی تولید می کنند با استفاده از علامت تجاری شما و به نام شما اقدام به تولید و فروش محصولات خود می نمایند و با این کار نه تنها بازار محصولات شما را تا حدودی دریافت خواهند کرد که باعث خدشه دار شدن برند تجاری شما شده و سرمایه گذاری در این محصول را می توانند به کلی برای شما تباه نمایند. همانگونه که خود شما نیز برای خرید برخی از محصولات در بازار دچار سردرگمی شده و بین اصل و تقلبی بودن آن تردید می کنید .

مدت اعتبار قانونی برند تجاری

مدت اعتبار علامت تجاری از تاریخ تسلیم اظهارنامه ده سال می باشد. این مدت در پایان اعتبار با درخواست مالک و یا وکیل قانونی او قابل تمدید می باشد. ولیکن پس از ده سال و۶ ماه در صورتیکه متقاضی علامت تجاری خود را تمدید ننماید این انحصار از دست او خارج شده و برند تجاری ممکن است به نام دیگری ثبت شود .

چه علائمی قابلیت ثبت را دارد ؟

هر گونه کلمه ، حرف ، عدد ، ترسیم ، شکل ، رنگ ، تصویر ، برچسب و یا ترکیبی از آنها که قابلیت تشخیص کالا و خدمات را برای شرکت داشته باشد قابل ثبت می باشد . حتی  شعار های تبلیغاتی نیز می توانند در برخی کشورها به عنوان علامت تجاری ثبت گردند . البته با افزایش روز افزون کشور ها و شرکت ها و اشخاص حقیقی و ورود روز افزون انها به عرصه تجارت ،علائمی غیر مرسوم نیز پای خود را به عرصه علائم تجاری باز کرده و اجازه ثبت پیدا نموده اند. مانند رنگ ها ، بوها ، علائم سه بعدی ، صداها و .. ولی بسیاری از کشور ها تنها اجازه ثبت نشان هایی را می دهند که قابل رویت بوده و قابلیت نمایش گرافیکی را دارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *