مقالات

ثبت موسسه حقوقی

ثبت موسسه حقوقی

موسسات حقوقی از زیر مجموعه های موسسات غیر تجاری هستند. موسسات غیر تجاری طبق ماده یک آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری اینگونه تعریف شده است:”منظور از موسسات غیر تجاری کلیه تشکیلات و موسساتی است که برای مقاصد غیر تجاری همچون امور خیریه و امثال آن و امور علمی تشکیل می شود حتی اگر موسسین قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند.”

و اینگونه موسسات غیرتجاری به دو قسمت تقسیم می گردند:

الف: موسساتی که با قصد جلب منافع و تقسیم بین اعضا تشکیل نمی شوند. به این گونه موسسات ، موسسات غیر انتفاعی گفته      می شود. فعالیت هایی از قبیل انجمن های اسلامی و تخصصی و علمی و موسسات خیریه و صندوق های قرض الحسنه به صورت این گونه موسسات می باشند . و درهنگام درخواست ثبت طبق تایید اداره ثبت شرکت ها ،نسبت به ثبت اقدام می شود.

ب: موسساتی که ممکن است با قصد جلب منافع مادی و تقسیم منافع بین اعضای خود یا غیر باشد. به این گونه موسسات ، موسسات غیر تجاری می گویند. فعالیت هایی از قبیل آموزشگاه های علمی و فنی ، کلاس های زبان و مدارس غیر انتفاعی خدمات شهری مانند نظافت و فضای سبز و… به صورت این گونه موسسات می باشند.

شرایط ثبت موسسه حقوقی:

  • پروانه وکالت به طور مستمر تمدید شود
  • نداشتن سابقه محکومیت کیفری و محکومیت انتظامی از درجه ۴ به بالا
  • عدم اشتهار به فساد و اعمال منافی با شغل و شئونات وکالت
  • نداشتن دفتر وکالت یا عضویت در موسسات مشابه دیگر

اگر فردی از اعضا حتی یکی از شرایط فوق را فاقد گردد از عضویت محروم و منعزل خواهد شد. و اعضای باقی مانده موظف اند نسبت به جایگزینی عضو جدید واجد شرایط با نظارت و تایید کانون وکلا ظرف مدت سی روز اقدام نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *