مقالات

ثبت علامت

برای ثبت علامت تجاری میبایست ابتدا برند مناسبی انتخاب گردد . علائم تجاری میبایست به دقت انتخاب گردد . از این نظر که ۱- مشابهتی نداشته باشد ، منظور از مشابهت موارد زیر میباشد که باذکر چند مثال به تحلیل این مساله میپردازیم : الف- فرضا برندی ماند مز مز هیچکس نمیتواند با حذف نقطه های ز برند مر مر را در مواد غذایی ثبت نماید . ب- مثلا شرکتی برند گل را  به فارسی در طبقه مواد غذایی ثبت نموده است در نتیجه شخص دیگری نمیتواند همین برند را به انگلیسی در همان طبقه ثبت نماید .ج- علامت های  هم آوا مشابهت میخورند یعنی مثلا برند معروف sony  اگر فردی بخواهد این برند را به این شکل ثبت نماید soni انکانپذیر نخواهد بود . د- برندهای مکان جغرافیایی : مثلا کسی نمیتواند برند ایران یا بندر عباس را برای یک محصول انتخاب نماید مگر اینکه پسوند یا پیشوندی برای آن بصورت اسم خاص در نظر گیرد . ه- قسمتی از یک اسم : اگر فردی برند آناهیتا را ثبت نماید فرد دیگری نمیتواند برند آنا که قسمتی از اسم مذکور میباشد را ثبت نماید . و- علامت با آموزه های دینی و مملکتی  منافاتی نداشته باشد.

۲- ترجیحا از اسامی ساده و خوش آوا استفاده شود که از لحاظ شنیداری آشنا باشد و در ذهن به سادگی جای گیرد و از لحاظ تلفظ راحت باشد . برخی برندها از لحاظ آوایی چندان دلچسب نمیباشد و برای شنونده جذاب نمیباشد .

۳- برند از لحاظ نوشتاری ساده باشد و بتواند براحتی خوانده شود . برخی برندها بدلیل اینکه براحتی از روی محصول خوانده نمیشود آنطور که باید و شاید در بین افراد جا نخوهد افتاد .

۴- برند میبایست از لحاظ طراحی مناسب باشد . پس بهتر است که برای طراحی برند از افراد متخصص استفاده نمود . چون ریزه کاریها در طراحی برند بسیار حاثز اهمیت میباشد . که برای بیننده چشم نواز باشد . و با دیدن آن برند سریعا شکل محصول در ذهن بیننده متبادر شود . مثلا برندی مانند سیب اپل اگر شما نوشته روی محصول را هم نبینید بازهم محصولات میدانید که این محصول برای برند اپل میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *